Најнови статии

 • Совршената замена од Грир Хенрикс
  Совршената замена од Грир Хенрикс Совршената замена (или оригинал The wife between us) ми го привлече вниманието затоа што веднаш штом излезе од печат почна да се искачува на сите топ листи и не можев да не ја прочитам. Се сеќавам дека беше недела, па…
  Коментирај Повеќе
 • Еленор Олифант е океј - Гејл Ханимен
  Еленор Олифант е океј - Гејл Ханимен Оваа книга годинава беше на едно од првите три места на сите можни позначајни избори, награди, листи на најпродавани книги. Слушнав дека правата за филм веднаш ги лапнала брилијантната Рис Витерспун која очигледно си има зададено цел во изминатите неколку…
  Коментирај Повеќе
 • Го имам твојот број - Софи Кинсела
  Го имам твојот број - Софи Кинсела Тие што ме знаат уште од основањето на sakamknigi.mk знаат дека Кинсела отсекогаш беше (и остана) една од моите најомилени авторки. Ретките се таквите како неа што знаат да ме изнасмеат до солзи и да направат да се почувствувам убаво,…
  Коментирај Повеќе

Зошто читањето е корисно? ПРВ ДЕЛ

Многумина, за жал, ќе речат дека читањето е чуден вид на хоби: за осамените, несоцијализираните... Меѓутоа, уште на самиот почеток цврсто ќе ги негираме ваквите мислење, а и ќе дадеме неколку добри докази кои ќе укажат на тоа колку всушност „држи вода“ нашата теза, дека читањето е нешто прекрасно. Изненадувачки, читањето предизвикува низа позитивни ефекти на човековата емоционална, интелектуална и психолошка умствена состојба. Како?

ЧИТАЊЕТО И АЛЦХАЈМЕРОВАТА БОЛЕСТ

Една неодамнешна студија вели дека луѓето кои што читаат имаат два и пол пати помала шанса да заболат од Алцхајмерова болест, од оние кои што не читаат. Секако, ова не значи дека вака болеста ќе се спречи, но на овој начин ќе се одржи мала релација помеѓу читањето и превенцијата од истата.

 

ДА СИ ЧИТАЧ – ЗНАЧИ ДА ДОБИВАШ НЕШТО НОВО СЕКОЈ ДЕН

Професорката Ана Е. Кунингам направила истражување и открила дека читањето постојано те прави попаметен. Не само што ти обезбедува стекнување на знаење, туку и ти помага наученото да го задржиш во себе целиот живот. Можеби неприметно, но читањето на твојот мозок му овозможува да се полни со многу нови и корисни информации кои го развиваат и „зацврстуваат“. Воедно, никогаш не знаеш кога нешто од она што си го научил ќе ти затреба...

 

ЛУЃЕТО КОИ ЧИТААТ СЕ ПОКУЛТУРНИ

Ова е општо познато и ништо не може да го побие фактот дека е така. Една студија од Националниот Фонд за уметности заклучи дека читањето прави да бидете поангажирани во текот на животот, да ги искористите сите предности од сите активности кои што би можеле да ви излезат во пресрет во иднина.

 

ЧИТАЊЕТО КАКО ТЕРАПИЈА

Според мислењето на Кристел Расел, истражувач на полето на однесувањето, читањето може да помогне при било каков стрес или негативност што се случува во вашиот живот. На пример, доколку си во фаза на раскинување на добра љубовна врска, пробај да се релаксираш со читање на некоја добра книга. Помага!

 

ЧИТАЊЕТО ЈА ПОДОБРУВА МЕМОРИЈАТА

Секогаш кога ќе прочиташ нешто ново, твојот мозок „прави соба“ за да истото може некаде да се смести. Со ваквите нови простори, можеш да ги искористиш предностите на секоја следна информација која што би можела да се роди и живее во тебе.

 

Е, па, читатели и читателки, сега знаете уште неколку предности на вашето омилено хоби. Употребете ги за лично задоволство, или пак за да им покажете на оние кои ви се потсмеваат – што всушност губат. Можеби ќе бидете „виновни“ што ќе претворите уште еден ваш пријател во читач и ќе му го направите животот поубав!

напишете коментар (Ве молиме пишувајте на кирилица)

Остави коментар како гостин

0
условите.
 • Нема пронајдени коментари

Авторски Права

Сите права врз содржините на веб страната се задржани од страна на издавачката куќа САКАМ КНИГИ. Ниту еден дел од содржините не смее да се презема без писмена согласност на Сакам Книги.

Контактирајте нѐ

Вашето мислење ни е важно!

Можете да ни пишете порака преку нашата контакт страна . Со оглед на големиот број мејлови кои ги добиваме секој ден, се извинуваме ако не успееме да одговориме на сите.


contact@sakamknigi.mk
ivana@sakamknigi.mk

Тука Сме

сакам новости

Пријавете се доколку сакате да добивате новости за попусти и интересни настани!

Follow us on Twitter